هم اکنون با ما تماس بگیرید 05138510356

احداث انواع استخرذخیره آب

با توجه به اهمیت حفظ و ذخیره آب در سیستم آبیاری تحت فشار شرکت گلبرگ اقدام به احداث انواع استخر ذخیره آب با استفاده از انواع ورقهای ژئوممبران و ژئودکامون در انواع عرضها و ضخامتهای مختلف نمود.
با فراگیر شدن روشهای نوین آبیاری در میان کشاورزان امروزی یکی از اجزاء مهم برای اجرای سیستمهای آبیاری تحت فشار در سطح مزرعه داشتن استخر ذخیره آب است.با عنایت به این نکته که دستاورد آبیاری نوین چه از انواع قطره ای و چه آبیاری های بارانی مصرف بهینه آب درطول دوره کشت محصول و سهولت و هدفمند شدن عمل آبیاری مزرعه است نیاز به استخر ذخیره آب در این سیستمها غیر قابل اجتناب است.با توجه به حجم ودبی منبع آبی و نوع خاک و زمین و مقدار بودجه مورد نظر شرکت گلبرگ سبز مدلهای مختلف از استخرهای بتنی و ژئوممبران با انواع ورقها را به کشاورزان عزیز پیشنهاد و ارائه می کند.امروزه با توجه به سرعت نصب خوب،هزینه کم وماندگاری طولانی استخرهای ژئوممبران با استقبال خوبی مواجه شده است.
در این استخرها با توجه به منبع تأمین آب ( چاه عمیق، رودخانه، قنات، چشمه، سیلاب و …) و فاصله آن، شیب زمین و روش انتقال آب به استخر و نحوه خروج آن، می توان محل احداث استخر آب را انتخاب کرد. هدف این است که مکانی برای احداث استخر ذخیره آب انتخاب شود تا کمترین هزینه ای از قبیل: خط انتقال آب به استخر و خروج آن، میزان و زمان عملیات خاکی، بسترسازی استخر برای ژئوممبران و … را در بر داشته باشد.
تعیین حجم استخر
با محاسبه حداکثر میزان دبی حق آبه کشاورز و نیز مدت زمان آن، می توان حجم کل آبی که قابل ذخیره سازی می باشد را محاسبه کرده و درصدی را به عنوان حجم اضافه (ضریب اطمینان) به حجم استخر اضافه نماییم.
تعیین شکل و ابعاد استخر
یکی از ویژگی های بسیار خوب استفاده از ورق ژئوممبران برای احداث انواع استخرهای کشاورزی،ویلا و خانگی عدم محدودیت در شکل و اندازه استخر ها می باشد. یعنی استخر در هر مکان و به هر شکلی که احداث شده باشد، به راحتی میتواند توسط ورق ژئوممبران عایق بندی شود. برای احداث استخر ژئوممبران نیازی به زیرسازی نیست و خاک نرم کفایت می کند، برای جلوگیری از ریزش دیواره می بایست به آن شیب داد. این شیب معمولاً بین ۳۰ تا ۶۰ درجه می باشد و بسته به محل استخر می تواند متفاوت باشد.
البته می توان دیواره را آجرچینی نمود و یا سیمان کرد البته در صورت تمایل کارفرما و سپس ژئوممبران را روی آن اجرا کرد.البته این کار جهت حفظ پایداری دیواره است و پوشش ژئوممبران نیز باید روی آن انجام شود.
استخر ژئوممبران می بایست حداقل ۳ متر از هر عارضه ای به دور باشد. زیرا برای مهار ورق، لازم است یک ترانشه در کنار استخر آب ایجاد شود.
بستر سازی استخر ژئوممبران
بستر سازی در استخر های ژئوممبران اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا تأثیر مستقیم در ماندگاری و طول عمر ورق ژئوممبران داشته و نیز باعث کاهش مصرف ورق ژئوممبران خواهد شد. بستر استخر ژئوممبران تا جایی که ممکن است می بایست عاری از هر گونه ناهمواری در دیواره و کف باشد و سطح آن فاقد سنگ ریزه و هر گونه جسم تیز باشد.
البته بسترسازی ورق ژئوممبران به طور معمول با استفاده از خاک نرم انجام می گیرد. ممکن است در مکان های خاص نیاز به بسترسازی دیگری نیز باشد که می توان از سیمان ،کاه گل یا ورق ژئوتکستایل استفاده نمود. همچنین برای استخرهای خیلی عمیق نیز بسترسازی و استفاده از ژئوتکستایل ضروری است .