هم اکنون با ما تماس بگیرید 05138510356

گرمایش :

سیستم گرمایشی گلخانه
روش های کلی گرم شدن (جذب انرژی) سالن های گلخانه :
حرارت خورشیدي : پوشش گلخانه در روز انرژي تابشی خورشید را به صورت نور و امواج الکترو مغناطیسی جذب و
این انرژي گیاهان , خاك و سایر اشیاء موجود در گلخانه را گرم می کند . این حرارت جذب شده توسط اشیاء داخل
گلخانه در شب و در دماي پایین از آن ها منتشر می شود و با طول موج هاي بزرگتر ساطع می شود که از پلاستیک
عبور کرده ولی از شیشه عبور نمی کند .(اتلاف انرژی سازه های شیشه ای کمتر است)
گرفتن پرتو ها ي نور با طول موج کوتاه و ساطع کردن پرتوها با طول موج بلند را اثر گلخانه اي گویند
Green house Effect
چون گلخانه در زمستان قادر نیست که تمامی گرماي مورد نیاز خود را از نور خورشید تامین کند بنابراین نیاز گلخانه
به گرما از طریق استفاده ازسیستمهای گرمایشی برای گلخانه تامین می شود.
– سیستم هاي گرمایی که براي گرم کردن گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند باید داراي خصوصیات زیر باشند : ۱
امکان تامین حرارت مورد نیاز در سرد ترین شب سال را داشته باشد ۲- حرارت را در سر تا سر گلخانه به طور
یکنواخت پخش کند که باعث کاهش بیماري ها , رشد مناسب گیاهان و افزایش کارایی آنها می شود.
۳- دارای راندمان بالا باشد زیرا یکی از موارد کاهش هزینه های جاری در گلخانه ها کنترل مصرف سوخت و انرژی با داشتن راندمان بالای سیستمهای گرمایش و سرمایش درون گلخانه است.در صورت عدم رعایت ومحاسبه این موارد در آینده هزینه های سربار و اضافی به گلخانه دار تحمیل خواهد شد.گرمایش گلخانه های امروزی در کشور ما اغلب بوسیله سوختهای فسیلی مانند گاز،گازوئیل صورت می گیرد.
تولید گرما در گلخانه می تواند به صورت منبع حرارتی مرکزي یا موضعی باشد .
سیستم حرارتی مرکزي : در این سیستم یک یا چند دیگ بزرگ بخاري در محلی قرار داده می شوند که بخار آب یا آب
داغ شده توسط این بخاري ها طول مسیري که داخل گلخانه لوله کشی شده به حرکت در می اید و تمامی محیط
گلخانه را تقریبا به یک اندازه گرم می کند . که البته هزینه اولیه و استهلاک آن زیاد است .
در گلخانه هاي پلاستیکی و پلی کربناتی از سیستم حرارتی موضعی استفاده می شود : (Hot Air Furnace)
در مناطقی که سیستم گرمایشی در زمان هاي خاص از سال مورد استفاده قرار می گیرد سیستم گرم کننده مرکزي مقرون به
صرفه نمی باشد و بهتر است از سیستم موضعی استفاده شود .
در این روش هیترها در نقاط مختلف گلخانه قرار داده می شود و محیط گلخانه را گرم میکنند.
براي سوخت کامل نیاز به گاز اکسیژن است که تامین هواي تازه براي احتراق توسط لوله هاي صورت می گیرد که
هواي تازه را وارد گلخانه می کنند و دود حاصله از سوخت را نیز به بیرون گلخانه هدایت می کنند .دقت شود که این دی اکسید کربن تولیدی برای گیاهان مناسب نیست و مسموم کننده است زیرا سوخت کامل تولید آب ودي اکسید کربن می کند, در حالی که
سوخت ناقص تولید اتیلن کرده و باعث کج شدگی و پیچیدگی ساقه ,باریک شدن برگ ها و سقط جوانه گیاهان درون گلخانه می شود و همچنین حل شدن این ماده در لایه نازك رطوبت موجود در سطح برگ تولید اسید سولفوریک می کند(H2so3) و این اسید موجب سوزاندن سلول ها . ایجاد نقاط زرد در برگ ها و در شرایط حاد موجب مرگ کامل برگ می شود
افت حرارتی در گلخانه ها
افت حرارتي به وسيله جابجايي هوا به نوع، سن و شرايط گلخانه وابسته است. گلخانه هاي قديمي تر يا آنهايي
كه داراي شكافهايي در اطراف درب ها، ابزار پوششي و سوراخها هستند، منجر به ورود ميزان زيادي هواي سرد
مي گردند. گلخانه هاي پوشيده شده به وسيله لعاب، فايبرگلاس و يك يا دو لايه پلاستيك تلفات حرارتي كمتري
دارند. سيستم تهويه گلخانه نيز بر افت حرارتي تاثير گذار است. عدم محكم بسته شدن درپوش دمنده هاي هوا،
طراحي ضعيف، كثيفي، صدمه ديدگي يا عدم روغنكاري دمنده ها منجر به مبادله ميزان قابل توجهي هوا با بيرون و
تلفات حرارتي ميگردد.
تشعشع خورشيدي وارد گلخانه شده و بواسطه گياه، خاك و تجهيزات گلخانه جذب و سپس بواسطه اين ابزار
گرم شده انرژي تشعشعي به بيرون منعكس ميشود. ميزان افت حرارتي به وسيله تشعشع به وجود يا عدم
وجودپوشش روي گلخانه، درجه حرارت محيط و ميزان ابري بودن هوا بستگي دارد. پلاستيك هاي ضخيم و مواد
شيشه اي كمتر از ۴% از انرژي تشعشعي را به بيرون منتقل مي كنند
سیستمهای گرمایش رایج مورد استفاده در گلخانه های امروز عبارتند از
۱- سیستم هیتر هوای گرم که دارای مدلهای مختلف با راندمانهای مختلف می باشند مانند هیترهای دیواری استاندارد،هیترهای ایستاده ،هیترهای افقی سایز بزرگ با راندمان بالای ۸۰%، انواع جت هیترهای مخصوص گلخانه و کوره های هوای گرم با راندمان بالای۷۰% .بالا بودن راندمان یک هیتر گلخانه ای با اندازه گیری حرارت ناشی از لوله اگزوز تعیین میشود به صورتی که هر مقدار لوله اگزوز گرمتر باشد راندمان حرارتی هیتر پایین تر است و انرژی بیشتری به بیرون از گلخانه هدایت میشود.و جذب حرارت در داخل سیستم حرارتی گلخانه کمتر است.جهت انتقال حرارت جذب شده به محیط گلخانه نیاز به فنهای قوی در ساختار سیستم گرمایش است ضمنا آلیاژهایی همچون استیل نسوز راندمان سیستم حرارتی را نسبت به فولاد بالاتر میبرد.
۲-همچنین سیستمهای گرمایشی تابشی (گرماتاب)که کارایی و راندمان خوبی دارند و در انواع گازی و گازوییلی وجود دارند ولی هزینه اولیه آنها به نسبت بالاتر است.
۳- سیستمهایی مانند یونیت هیتر و یا رادیاتور آب گرم یا آب گرم پاکشت نیز مورد استفاده می باشند که با توجه به جذب گرمای آب راندمان بالایی دارند و گرمای تمیزی و پاکی جهت گیاهان درون گلخانه ایجاد می کنند ولی در صورت عدم محاسبه اولیه صحیح ونداشتن کیفیت مناسب احتمال هزینه استهلاک سریع و فرسایش و گرفتگی آنها در آینده وجود دارد و در صورت بروز مشکل در موتورخانه مرکزی کل سیستم از مدار خارج میشود.
۴-سیستم جت هیتر که به صورت گازی و گازوئیلی موجود بوده با در نقاط مختلف سالن قابلیت نصب دارد.

سیستم  گرماتاب

سیستم هیتر دیواری

سیستم جت هیتر کم مص

رف

 

برودتی – سرمایش فن و پدسلولزی

سیستم سرمایش گلخانه:
سیستم های برودتی گلخانه می بایست در بالاترین دمای محیطی در روزهای گرم سال بهترین کارکرد را داشته باشد بطوری که در کمترین زمان ممکن بتواند درجه حرارت درون سالن گلخانه را کاهش دهد و به محدوده ایده آل گیاه برساند.مهمترین سیستم برودتی رایج و مقرون به صرفه در گلخانه های امروزی سیستم فن و پد سلولزی می باشد که عملکرد این سیستم سرمایشی بدین صورت است که هوای گرم خارج از فضای گلخانه را از طریق مکش معکوس توسط فن ها به داخل گلخانه هدایت می کند و ضمن عبور ازپد سلولزی مرطوب ،خنک شده و به کاهش دمای فضای گلخانه کمک می کند.این سیستم به دلیل این که به صورت تدریجی و نه یکباره دمای فضای گلخانه را کاهش می دهد یک سیستم با راندمان متوسط می باشد.هرچه میزان سطح پدهای سلولزی و همچنین تعداد و قدرت فن های مکنده بیشتر باشد سرعت برودت فضای گلخانه بیشتر خواهد بود البته این امر نباید به حدی باشد که سالن گلخانه دچار کوران و تنش شود تهویه باید به صورت کاملا ملایم صورت گیرد.این امر در ابتدای احداث سالن گلخانه توسط کارشناسان شرکت گلبرگ سبز خاوران محاسبه و طراحی می شود.اگر فاصله بین فن های اکسیال و پد های سلولزی وهمچنین تعداد فن ها و متراژ پد سلولزی طبق این محاسبات رعایت نشود ممکن است به گیاهان درون گلخانه شوک های رطوبتی و دمایی و در نتیجه ایجاد خسارت شود. استفاده از

این نوع سیستم سرمایش تهویه و اکسیژن رسانی همراه با کاهش تدریجی دما می باشد .

برق و روشنایی:

سیستم روشنایی و پرورش گیاه در گلخانه ها
نور برای رشد گیاهان لازم است. نور خورشید ارزان ترین منبع در دسترس نور است ولی برای گلخانه داران وکشاورزان همیشه به میزان لازم در اختیار نیست. درنتیجه استفاده از نور مصنوعی به جهت افزایش تولید محصولات داخل گلخانه و کیفیت گیاه بسیار متداول شده است. گیاهان نسبت به انسان ها حساسیت کاملا متفاوتی به رنگ های نور دارند. با توجه به رشد گیاه نور به صورت ذره های ریزی که فوتون یا کوانتوم نامیده می شوند تعریف می شوند. مقدار انرژی فوتون ها بسته به طول موج آنها (رنگ طیف نوری) تغییر می کند. برای یک انرژی نورانی نور قرمز تقریبا یک ونیم برابر فوتون بیشتر از نور آبی تولید می کند. یعنی اغلب منابع نور قرمز فوتون بیشتری از منابع نور آبی تولید می کنند. البته انواع گیاهان گلخانه ای دارای حساسیت متفاوت به رنگ های مختلف نور نشان داده وسیستم روشنایی داخل گلخانه اثرات متفاوتی روی آنها می گذارد و نیازمند تنظیم و بررسی جهت هر گیاه است. درنتیجه استفاده از منبع نوری مناسب برای هر گیاه برای دستیابی به نتیجه بهینه در تولید آن موثر است.
روشنایی مصنوعی مجموعه ای از فواید برای صنعت گلخانه به همراه آورده است که از جمله آن می توان به افزایش کمی و کیفی تولید محصولات گلخانه ای در فصول روزکوتاهی، شکوفایی زودتر، و رشد ریشه سریعتر، کنترل بیشتر روی رشد گیاه و منافع اقتصادی بهتر در فصول کمی محصول در بازار اشاره کرد. شرکت گلبرگ سبز با استفاده از لوازم و تجهیزات به روز و کم مصرف با عمر مفید بالا سعی در استفاده بیشتر از همه ساعات گلخانه جهت رشد محصول به خصوص در طول فصول زمستان و پاییز توسط گلخانه داران عزیز دارد.
در هر پروژه مقدار بهینه نور مورد نیاز دریافتی توسط هر گیاه خاص که برای پرورش آن گیاه مناسب است در شرایط موجود،توسط کارشناسان شرکت گلبرگ سبز مورد مطالعه قرار گرفته و به صورت جداگانه محاسبه خواهد شد. در نهایت این محاسبه شامل (سطح نور، طیف نور، یکنواختی مورد نیاز، و مکان وزمان نور) و شرایطی که در آن این سطح روشنایی اثرگذار باشد مانند شرایط جوی و غیره و میزان مصرف انرژی خواهد بود. این محاسبات برای محصولات مختلف کشاورزی و گلخانه ای از جمله سبزیجات،صیفی جات ، انواع گل های شاخه بریده و زینتی و…استفاده است.
اهمیت روشنایی و نور در گلخانه
به صوت ساده می توان گفت در فرایند فتوسنتز عوامل پنجگانه زیر نقش اصلی دارند.عناصر جذبی از محیط توسط گیاه عبارتند از دی اکسید کربن (Carbon dioxide gas(Co2)) و آب (H20) تحت تابش نور خوشید به عنوان عامل مهم واصلی و محصولات تولیدی توسط گیاه که عبارتند از گلوگز (Glucose-C6H12O6) وهمچنین گاز اکسیژن (Oxygen -O2)
داخل یک گلخانه انتقال نور معمولا به ۳۵ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند. پس داشتن یک سیستم روشنایی مناسب و کارآمد و البته ارزان در گلخانه در طول فصول تاریک تر سال اهمیت دارد. توصیه ابتدایی کارشناسان شرکت ما در رابطه با سیستم روشنایی برای گلخانه داران در ابتدای کار بررسی و برآورد حداقل و حداکثر مقدار لوکس نوری مورد نیاز جهت هرکدام از محصولات مورد طبع آنها جهت کشت درون گلخانه است.با توجه به اصل راندمان و مصرف بهینه میتوان با جایگزینی لامپهای کم مصرف مخصوص نوردهی مورد نیاز را تامین کرد و یکنواختی نوردهی و فاصله بین لایه ها را ارتقاء بخشید و حتی با مدیریت گرمای موثر و تولیدی هزینه تهویه و عمر سیستم الکتریکی گلخانه را افزایش داد.

آبیاری

سیستم آبیاری اجرا شده توسط شرکت گلبرگ در تمام پروژه ها از نوع سیستم تخصصی و مربوط با نوع کشت درون سازه ،نیاز آبی محصول کشت شده ،ارتفاع محصول ،کیفیت آب مصرفی و… دارد.تمامی سیستم های آبیاری اجرا شده توسط این شرکت در بیرون از سالن گلخانه و درون اتاقک پمپاژ مخصوص هستند.
این روش مزایای بسیار زیادی دارد که ازجمله می توان به استفاده بهینه از فضای درون گلخانه و جلوگیری از رسیدن نور آفتاب و تجزیه مواد مغذی و کود ها و همچنین آلوده شدن مخازن آب به جلبک را نام برد.


سیستم شیدینگ

سیستم شیدینگ و سایه انداز گلخانه

سیستم شیدینگ سالن گلخانه در ۲ نوع معمولی با پرده های سایبان در داخل یا بیرون از گلخانه ویا پرده های سایه انداز اتوماتیک حاوی نوارهای آلومینیمی مود استفاده است(انرژی سیوینگ).این سیستم بخش مهمی از نور ورودی از طریق سقف و دیواره های گلخانه را منعکس می کند و عمل شیدینگ گلخانه را انجام می دهد. در فصل داغ تابستان و در طول روز ، باعث کاهش دمای گلخانه از ۸-۴ درجه ، بهبود عملکرد سیستم سرمایش یا خنک کننده گلخانه که غالبا فن و پد سلولزی می باشد وهمچنین باعث صرفه جوئی در مصرف آب جهت کشت اصلی و مصارف حاشیه ای و سرمایش سالن گلخانه می شود. در فصل سرد زمستان ، پرده انرژی سیوینگ یا پرده حرارتی می تواند تا ۷۰% از گرما را بسمت گیاهان درون گلخانه منعکس نموده و ۶-۳ درجه سانتیگراد دمای گلخانه را افزایش دهد ، انعکاس نور و گرما بداخل گلخانه موجب بهبود رشد گیاهان می گردد.
همچنین با پهن شدن پرده شید بخصوص در هنگام شب ، فضای گلخانه کوچکتر شده و حجم هوای کمتری نیاز به گرم شدن دارد که در نتیجه موجب ذخیره انرژی ، کاهش هزینه های سوخت و بهینه سازی مصرف سوخت و گرمایش سریعتر و بهتر سالن گلخانه می گردد. از طرف دیگر ساختا ر منحصر بفرد این پرده ها با جلوگیری از ایجاد قطرات کندانسه روی برگ ها باعث کاهش رطوبت و بیماری ها قارچی درون سالن گلخانه می شود.
دوام پرده های شید انرژی سیوینگ دارای اهمیت بسیار است. وجود ۷% اشعه مضر ماوراء بنفش (UV) در نور خورشید باعث آسیب دیدگی و استهلاک پرده های سایه انداز و ذخیره انرژی می شود بنا براین افزودنی های ضد یووی به اندازه کافی در این پرده ها موجب عمر طولانی آنها می گردد. پرده شید ذخیره انرژی و شیدینگ داخل گلخانه با ۵۴% سایه اندازی و ۵۷% ذخیره انرژی باعث بهبود وعملکرد مناسب سیستم سرمایش گلخانه مخصوصا در روزهای گرم سال می شود.شرکت گلبرگ سبز سیستم شیدینگ را به ۲ صورت معمولی و اتوماتیک با انواع پرده های سایبان و انرژی سیوینگ بر روی گلخانه های تولیدی این شرکت نصب می کند.

این سیستم جهت کاهش دما و نور داخلی سالن در فصول گرم سال است که به صورت اتوماتیک و معمولی قابل اجرا است.

سیستم مه پاش (فوگر) و سیرکوله:

اساس کار در اين سيستم خنك كننده تبخيري پاشش قطرات بسیارريز آب

داخل فضای گلخانه است در واقع این سیستم نوعی سیستم سرمایش گلخانه بعد از سیستم اصلی فن و چد سلولزی است . اين سيستم
داراي مزاياي زيادي است كه البته با محدوديتهايي نيز روبرو است. قطرات آب بايد خيلي ريز باشند كه اين نيازمند
آن است تا نازل هاي مه پاش نزديك به هم و در فشار نسبي بسیار بالا كار كنند و اين امر نيازمند داشتن سیستم فوگر یا مه پاش
قدرتمند و با کیفیت با سطح پوشش بالا درون سالن گلخانه است.با استفاده از این سیستم می توان در فصول وساعات
گرم روز رطوبت داخلی سالن گلخانه را به راحتی کنترل کرده و موجبات افزایش عمل فتوسنتز و رشد گیاهان گلخانه
را فراهم کرد.شرکت گلبرگ سبز خاوران سیستم فوگر را برای اکثر گلخانه های احداثی خود با پوشش دهی داخل
سالنی مختلف مخصوصا جهت گلخانه های تولید گل های شاخه بریده مانند گل رزپیش بینی و طراحی نموده که با
افزایش سطح پوشش سیستم فوگر گلخانه توانستیم عمل محلول پاشی ودر صورت نیاز سم پاشی داخل سالن گلخانه
را نیز با استفاده از سیستم مه پاش یا فوگرگلخانه انجام دهیم.
البته آب ورودي به اين سيستم بايد به خوبي تصفيه و فیلتر شود تا از گرفتگي ناز لها جلوگيري شود. پاشش يكنواخت
قطرات آب در سراسر گلخانه مشكل است.
اگر قطرات آب حاوي مواد معدني باشند، اين مواد بر روي شاخ و برگ گياهان جمع
خواهند شد كه منجر به كاهش فتوسنتز و مسموميت شوري گياه می شود. سيستمهاي مه پاش یا فوگر همچنين منجر به ايجاد
بيماري در گياه مخصوصاً اگر قطرات مه بزرگ باشند، مي گردند. اين سيستم نسبت به سيستمهاي سرمایش فن وپد
داراي كارآيي كمتری جهت خنك كنندگي است اما به عنوان یک بهبود دهنده بسیار خوب کارایی سیستم سرمایش گلخانه
را بالا برده و رطوبت مورد نیاز گیاه داخل گلخانه را به خوبی تامین میکند.

سیستم تولید CO2 :

در افزایش تولید و راندمان کلیه محصولات کشاورزی تاثیری تا حدود ۴۵% دارد.این سیستم هم به صورت دستگاههای مجهز به روش اتوماتیک و هوشمند قابلیت

کار دارد.

سیستم های تصفیه و کاهش دهنده سختی و EC آب:

درجه سختی آب را از روی مقدار کلسیم و منیزیم موجود در آن تعیین می‌کنند. در توصیفات معیارهای متفاوتی جهت تعیین سختی آب وجود داد.برای مثال در کشورآلمان اگر آبی ده میلی گرم CaO در یک لیتر داشته باشد می‌گویند درجه سختی آب یک است. در فرانسه اگر آبی در یک لیتر ده میلی گرم کربنات کلسیم یا همسنگ آن کربنات منیزیم داشته باشد می‌گویند که یک درجه سختی دارد. در بریتانیا اگر آبی ده میلی گرم کربنات کلسیم و یا همسنگ آن کربنات منیزیم در ۰.۷ لیتر داشته باشد یک درجه سختی دارد .در گلخانه کیفیت آب آبیاری بسیار مهم بوده و انواع گیاهان مخصوصا درون گلخانه به علت سرعت رشد سریعتر دارای حساسیت های بیشترومتفاوتی با گیاهان کشت باز هستند.
در واقع آب سخت آبی است که حاوی نمک‌ های معدنی از قبیل ترکیبات کربنات‌های هیدروژنی، کلسیم، منیزیم و … است. سختی آب بر دو نوع است: دایمی و موقت.
تغییرات سختی آب بر حسب آنکه آب در موقع نفوذ در زمین از قشرهای آهکی و منیزیمی و گچی گذشته و یا نگذشته باشد، کم یا زیاد می‌شود. آبهای نواحی آهکی، سختی زیادتری تا آبهای نواحی گرانیتی و یا شنی دارند. سختی آب در عرض سال هم ممکن است تغییر نماید. معمولاً سختی آبها در فصل باران کم و در فصل خشکی زیاد می‌شود.کارشناسان شرکت گلبرگ به خوبی اهمیت کیفیت (درجه شوری یا سختی ) آب مصرفی گلخانه را درک کرده و در ابتدای احداث گلخانه آزمایش آب و خاک زمین طرح از پارامترهای اصلی شروع به کار پروژه های گلخانه ای این شرکت است.در صورت اثبات وجود محدودیت مصرف در آب آبیاری محل احداث پروژه گلخانه ای طبق نظر کارفرما میتوان از دستگاههای کاهش دهنده سختی و شوری آب که در مدلها و ظرفیت های گوناگون توسط شرکت گلبرگ ارائه می شود استفاده نمود.

بسته به نوع منبع آب مصرفی در گلخانه و آزمایش آب مخصوص آن می توان با استفاده از انواع دستگاههای سختی گیر وکاهش سختی و آب شیرین کن به آب مورد قبول برای محصول کشت شده درون گلخانه دست یافت.

اتوماسیون در گلخانه
شرکت گلبرگ سبز با بهره گیری از مجربترین متخصصین آی تی توانسته با کمترین هزینه سیستمی را طراحی و به گلخانه داران ارایه نماید که در این سیستم تمامی اقلیم و سیستمهای گلخانه اعم از سیستم آبیاری ،سیستم تولید رطوبت گلخانه،سیستم نور و روشنایی سیستم گرمایی،سیستم سرمایش و تهویه، سیستم تزریق دی اکسید کربن در گلخانه و همچنین سیستم محاسبه مقدار کود مورد نیاز و تزریق کود را کاملا به صورت محاسبه شده و خودکار تحت کنترل دارد به صورتی که نیروی انسانی هیچگونه دخالتی در این موارد ندارد.دستگاههای تزریق کود ارائه شده توسط شرکت گلبرگ سبز خاوران تماما دارای سنسورهای هوشمند و حساس از بهترین برندهای اروپایی بوده و تمامی وسایل سخت افزاری این سیستم را با طراحی بومی در اختیار گلخانه داران محترم قرار می دهد.